Cadou pentru Carusel

Mihai Apostol Asociatia Carusel

În anul 3 de facultate, iarna ninsese puternic. Când să intru pe Pitar Moș, în colțul străzii opuse am văzut oameni adunați și o ambulanță. Am stat puțin să mă uit în timp ce un paramedic încerca să resusciteze un om al străzii în zăpadă. În timpul ăsta o femeie îi spunea și îi reproșa plângând unui polițist că îi dusese mâncare zilnic. După scurt timp au renunțat, l-au învelit într-o folie ca staniolul și l-au băgat în ambulanță. Zilele următoare când treceam pe acolo vedeam doar cartoanele, covrigii și feliile de pizza care au fost patul și mâncarea acelui om.

Unii dintre noi se întâmplă să ne naștem în familii unde nevoile elementare de hrană, adăpost, cunoaștere și iubire ne sunt satisfăcute. Alții nu sunt atât de norocoși. Cred că e de datoria celor mai norocoși să încerce să egalizeze șansele. Fiindcă după cum spunea Primo Levi, supraviețuitor al Auschwitz-ului: “O țară este considerată cu atât mai civilizată cu cât înțelepciunea și eficiența legilor sale previn un om nevoiaș să ajungă și mai nevoiaș, iar un om puternic și mai puternic.”

Din acest motiv mi-a plăcut deviza Asociației Carusel: “Fie că e vorba de persoane care locuiesc pe stradă sau trăiesc în sărăcie, de persoane care practică sexul comercial sau consumă droguri, Carusel își propune să îmbunătățească calitatea vieții celor marginalizați.”

Dacă vreți să citiți despre cum s-au mobilizat în timpul pandemiei, uitați un articol DoR din martie: https://www.dor.ro/oameni-fara-adapost-in-fata-coronavirusului/

Și iată câteva date despre Carusel, luate din ultimul raport publicat pe site-ul lor http://carusel.org/:

- au creat serviciul social PASAJ, care se ocupă de monitorizarea și consilierea oamenilor străzii;
- în septembrie 2019 au lansat dușul mobil, unde oamenii străzi pot să se spele și să-și spele hainele, și primeau haine curate, încălțări și produse de igienă;
- au creat Adăpostul Temporar de Noapte ODESA; un clip despre adăpost de pe canalul lor, aici: https://www.youtube.com/watch?v=8jeX8PoRB2M&ab_channel=CARUSEL
- au creat Centrul Social de Asistență Socială Gore în 2015, care dorește să îmbunătățească calitatea vieții celor care suferă de HIV/Hepatita B și C/TB
- au activități educative în cadrul Centrului Comunitar Obor destinate copiiilor din grupuri vulnerabile;

We're in this together :).

14 Nov 2020

09 Nov 2020
Happy la multi ani! :)
08 Nov 2020

Asoc Carusel Galantom La mulți ani Mihai A!
Mihai Apostol : Asociatia Carusel
Cadou pentru Carusel